Jak doczyścić białe adidasy?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Białe buty wyglądają modne, estetycznie i elegancko, jednak zwykle wyłącznie przez pierwsze kilka dni.

Wystarczy przejść się w nich do parku czy przypadkiem trafić na deszczowy dzień, a buty zaczynają wyglądać, jakby miały wiele lat. Mamy na to sposób, który uratuje nie tylko buty, lecz także nasze oszczędności. Wystarczy odpowiednio zadbać o białe adidasy, a bez problemu znikną z nich wszystkie plamy i zabrudzenia.

Szare mydło na lekkie zabrudzenia

Najbezpieczniejszy sposób na wyczyszczenie śnieżnobiałych butów wymaga wykorzystania szarego mydła. Ten produkt jest w pełni bezpieczny dla skóry oraz dla różnych rodzajów tworzyw. Dzięki szaremu mydłu można odzyskać dawny blask adidasów, sneakersów, balerinek, czółenek czy nawet mokasynów.

Zabierając się za czyszczenie białych adidasów szarym mydłem, należy najpierw pozbyć się sznurówek. Te można osobno wyprać, zarówno ręcznie, jak i w pralce. Same buty wymagają jednak znacznie więcej pracy. Na starcie należy przygotować miskę z wodą, do której dodaje się mydło. Dobrze jest użyć produktu w płynie. Takie mydło szybko się rozpuszcza i tworzy wraz z wodą potrzebną do czyszczenia mieszankę. Po dokładnym wymieszaniu wystarczy wziąć miękką ścierkę, np. z mikrofibry, zamoczyć ją w wodzie, wykręcić z nadmiaru płynu i zabrać się za mycie. Całość buta należy dokładnie przetrzeć, ścierając zabrudzone miejsca. Trudniej dostępne punkty można wymyć szczoteczką do zębów. Całość mieszanki można zostawić na bucie na kilkanaście bądź kilkadziesiąt minut. Po tym czasie środek z mydłem należy zetrzeć suchą ścierką, a obuwie pozostawić do wyschnięcia.

Na cięższe zabrudzenia – soda oczyszczona i woda utleniona

Co zrobić, jeśli szare mydło nie zadziałało? Najlepiej wykonać specjalną mieszankę z wody utlenionej i sody oczyszczonej. Wystarczy wymieszać te składniki w proporcji 1:1. W ten sposób otrzymuje się płynną, gęstą mieszankę, która wypiera wszystkie zabrudzenia. Taki środek wystarczy rozprowadzić na obuwiu i zostawić na około 30 minut. Po tym czasie całość należy dokładnie zmyć mokrą ściereczką. Po wyschnięciu można cieszyć się czystymi butami, które wyglądają jak wyjęte prosto z pudełka.

Na ratunek, gdy brak czasu – ocet

Dwa wyżej opisywane sposoby wymagają czasu, a co jeśli go brak? Wystarczy wziąć miękką ścierkę i ocet. Nie trzeba niczego mieszać ani zostawiać na określony czas. Należy jedynie przetrzeć brudne buty ściereczką nasączoną octem, a spora część zabrudzeń od razu zejdzie z materiału. Aby zapobiec jakimkolwiek uszkodzeniom, buty warto następnie wytrzeć zwilżoną ściereczką, aby zmyć pozostałości octu. W ten sposób można wyjść z domu w czystych butach, nie tracąc na całe czyszczenie więcej niż kilka minut.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Ewa Leja (@ewa.leja)

Zżółknięte białe buty – jak uratować?

Białe buty, które zaczęły żółknąć, da się uratować! Nie trzeba się ich pozbywać. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie octu lub sody. W przypadku czyszczenia samych podeszw, można wypróbować mleczko do czyszczenia, np. łazienki. Wystarczy nałożyć odrobinę preparatu na ścierkę, a następnie przemyć nią podeszwę. Dla lepszego efektu całość można pozostawić na kilkanaście minut. Jeśli sytuacja tego wymaga, warto użyć szczoteczki, która lepiej poradzi sobie z usuwaniem zabrudzeń niż zwykła miękka szmatka.

Niezależnie od użytych substancji – całość należy ostatecznie wyczyścić zwykłą ściereczką nawilżoną wodą. To zapobiegnie powstawaniu dalszych procesów, które mogłyby osłabić materiał obuwia i przyczynić się do jego szybszego zniszczenia.

Zdj. główne: Garrett Bear/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*